وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات: استفاده خردمندانه از ارتباطات و فناوري اطلاعات يك اصل است/ ICT امكان ايجاد سالانه ي يكصد هزار فرصت شغلي را دارد

دكتر محمود واعظي چهارشنبه 27 اردیبهشت در چهارمين جشنواره ملي ارتباطات اظهارداشت: امروز همزمان با  يكصدو چهل نهمين سالروز جهاني مخابرات و جامعه اطلاعاتي چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار شده و اين افتخار دارم تا از طرف خودم از شخص رييس جمهور قدرداني كنم كه در جمع خانواده فناوري اطلاعات و ارتباطات حاضر شده‌اند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين كه در دهه گذشته شاهد رشد چشمگير فناوري اطلاعات و ارتباطات در دنيا بوده ايم گفت: پيشرفت اين حوزه در عرصه هاي مختلف بشري تاثير داشته و  استفاده خردمندانه از اين ابزار يك اصل است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح كرد:  براساس آمارهايي كه از سوي اتحاديه جهاني مخابرات ارائه شده است ظرف شش ماه آينده تعداد كاربران اينترنت به ۳ ميليارد نفر مي سد.
واعظي ميزان  افزايش سالانه حجم اطلاعات الكترونيكي را ۴۰ درصد در دنيا  عنوان كرد و گفتتعداد مشتركان تلفن همراه براساس گزارش اتحاديه جهاني مخابرات  تا شش ماه آينده به ۷ ميليارد مشترك خواهد رسيد. همچنين  ظرفيت پهناي باند اينترنت نيز تا سال ۲۰۲۰ تا  هشت برابر افزايش مي يابد.
وي با  بيان اين كه اگر هر ملتي از اين ظرفيت ها بيشتر سريعتر و هوشمندانه تر بهره بگيرد اسباب رشد خود را فراهم كرده گفت: برهمين اساس كشور ما در رشد اقتصادي خود ايجاد و گسترش شبكه پهن باند و بهره گيري از امكانات شبكه ملي اطلاعات را يك الزام مي داند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات استفاده از خدمات حوزه ICT را براي رونق بنگاههاي اقتصادي يك شرط مهم دانست و گفت: مطابق برنامه پنجم توسعه موظف به ايجاد شبكه ملي اطلاعات با هدف دسترسي ۶۰ درصدي خانوار ها و صد در صدي كسب و كار ها هستيم كه در ابتداي دولت يازدهم ۱۵ درصد اين هدف محقق شده بود.
واعظي با اشاره به جايگاه ايران در منطقه در شاخص توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات  گفت: كشور ما در اين بعد  تا رسيدن به سطح مطلوب خود فاصله زيادي در پيش دارد و بايد تا پايان برنامه پنجم جايگاه دوم منطقه را به خود اختصاص دهد.
وي اهداف دولت تدبير و اميد را در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات در دو جنبه اساسي خلاصه كرد و گفت: در بعد اول توسعه فناوري اطلاعات را به عنوان موتور محرك و توانمند ساز در تمامي امور اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي مي دانيم.
وي ادامه داد: از بعدي  ديگر نيز هوشمند سازي و چابك سازي دولت را جهت ارتقا خدمات دولتي ،  كاهش هزينه ها و تسهيل دسترسي مردم  به فناوري هاي نوين، كمك به كسب و كارها و بنگاههاي اقتصادي و همچنين شفاف سازي در ارائه خدمات به مردم  را خواهانيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه سخنان خود اظهار اميدواري كرد كه با ورود نسل هاي سوم و چهارم تلفن همراه در كشور در نيمه دوم سال جاري شاهد تحول جدي در شبكه تلفن همراه كشور باشيم.
وي با تاكيد بر لزوم جبران عقب افتادگي ها در كشور  گفت: با راه اندازي شبكه ملي اطلاعات قادر خواهيم بود در تمام كشور و به ويژه نقاط محروم و كم توسعه يافته و روستاها به اينترنت دسترس داشته باشيم و امروز هم پروژه دسترسي ۴۱۰۰ روستا به شبكه به بهره‌برداري خواهد رسيد.
وي همچنين  بازنگري در پروانه‌هاي حوزه ارتباطات تا پايان امسال اشاره كرد و افزود: قرار است در سال جاري نسبت به صدور پروانه‌هاي جديد در اين حوزه نيز اقدام شود.
دكتر واعظي همچنين  به راه اندازي پروژه ارتباطي تهران و اصفهان با ظرفيت ۴۰۰ گيگابيت بر ثانيه اشاره كرد و يادآور شد: در اين پروژه از تجهيزات داخلي بهره گيري شده است.
وزير ارتباطات با يادآوري اين كه ايران در مسير بزرگراه ارتباطي آسيا و اروپا قرار دارد، و به دنبال تبديل شدن به هاب منطقه است  يادآور شد: در حال حاضر راه ارتباطي اين بزرگراه افزايشي چهار برابري خواهد داشت.
 واعظي از اتصال هفت ديتا سنتر در مركز هفت استان خبر داده و اظهار كرد: سياست ما حمايت از تحقيق و توليد در كشور است و طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته اين ظرفيت را داريم كه در اين حوزه تا پايان امسال ۳۰ هزار فرصت شغلي و طي دو سال آينده هر سال حدود صد هزار فرصت شغلي ايجاد كنيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين توجه ويژه شوراي عاي فضاي مجازي و نگاه مثبت حاكم در كشور براي ارائه خدمات الكترونيكي را امري مثبت خواند و گفت: فناوري اطلاعات و ارتباطات را مي توانيم به عنوان عامل توانمند ساز در سياست هاي  ابلاغي مقام معظم رهبري در اجراي اقتصاد مقاومتي در كشور مثمر ثمر باشد
وي در پايان تاكيد كرد كه در بخش فناوري اطلاعات  و ارتباطات در هر لايه اي چه تصميم گيري و چه در لايه هاي اجرايي بايد كنار هم باشيم تا روند  رشد و توسعه آن را تسهيل كنيم.


منبع:http://www.cra.irثبت نام در خبرنامه نورتل

شما هم به جمع مشترکین ما بپیوندید!

ایمیل خود را وارد کنید تا آخرین نوشته های نورتل به رایگان برای شما ارسال شود...

پس از عضویت، برای شما یک ایمیل ارسال می شود که حاوی لینک فعال سازی در خبرنامه می باشد.

عکس های روز